Opublikowany przez: ULA 2012-11-13 14:59:55
Technika tradycyjna
Ponieważ drewniane meble są bardzo drogie, zanim je kupimy, musimy się trzy razy zastanowić nad tym, z jakiego mają być drewna, jak wykonane, w jakim stylu i – jak wykończone. Okazuje się że to często właśnie odpowiednie wykończenie decyduje o trwałości mebla i jego użytkowaniu. W meblarstwie są stosowane różne techniki – lakierowanie, bejcowanie, olejowanie, fornirowanie. Jednak techniką, która jest stosowana z powodzeniem od setek lat, jest woskowanie. W ten sposób zabezpieczano meble przed dostępem wody i szkodników, a także maskowano woskiem rysy, pęknięcia i ubytki.
Uzyskiwano nie tylko wysokiej jakości mebel odporny na uszkodzenia, ale także mebel piękny, jedwabiście gładki, elegancki, o delikatnej, bardzo przyjemnej dla nosa woni. Wosk podkreśla naturalny rysunek słojów, pogłębia kolor, uszlachetnia. Poza tym ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu na tych meblach prawie nie osiada kurz. Polaków zwrot ku naturze W Polsce, po latach królowania sklejki i plastyku, przyszła wreszcie pora na drewno.
Moda na meble woskowane, od wielu lat popularne w Anglii i Francji, zawitała do nas niedawno, wraz z tendencją do wyprowadzania się poza granice miasta i budowania domków na przedmieściach. Zmęczeni codzienną gonitwą, wyścigiem szczurów, wszędobylskim hałasem i tłumem, uciekamy w ciszę pól, łąk i lasów. Zwracamy się ku tradycji i ekologii. Wybieramy rozwiązania naturalne, przyjazne dla środowiska, takie, w których czujemy się po prostu dobrze. Spragnieni kontaktu z naturą wybieramy meble drewniane, wśród których meble woskowane są najwyższej jakości i są stworzone z naturalnym elementów – drewna i naturalnych wosków na bazie wosku pszczelego.
Rustykalność
Meble woskowane najczęściej są wykonane w stylu rustykalnym. Nawiązują do różnych tradycji – zakopiańskiej, kaszubskiej czy kurpiowskiej. Ich okucia często są bardzo kunsztowne, najczęściej patynowane, z mosiądzu, aluminium, a nawet w szczególnie luksusowych wersjach z brązu. Wszelkie zdobienia tych mebli są wykonane ręcznie. Ponieważ producentom zależy na zachowaniu ich tradycyjnego stylu, nie stosują żadnych udogodnień technicznych w stylu prowadnic.
Szuflady otwierają się tak jak otwierały się sto lat temu, co oczywiście nie oznacza, że się zacinają czy wypaczają. Wosk nadaje poślizgu, dzięki czemu wszystkie drzwiczki, szufladki, czy wysuwane blaty działają bez zarzutu.
Postarzane woskiem meble – komody, kredensy, stoły, biblioteczki, szafeczki – nadają niepowtarzalnego uroku i klimatu każdemu wnętrzu. Pielęgnacja mebli woskowanych Jak wszystkie meble drewniane, meble woskowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Ponieważ lite drewno zostało pokryte woskiem na bazie naturalnego wosku pszczelego, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy preparat się do nich nadaje. Przed przystąpieniem do pielęgnacji czy czyszczenia tych mebli, należy więc przeczytać bardzo dokładnie ulotkę, w której ma być wyraźnie napisane, że nadaje się do mebli woskowanych, że zawiera olejki roślinne lub wosk dobroczynnie wpływające na ich powierzchnię.
Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, można stosować bawełnianą, lekką zwilżoną ściereczkę. Aby je lekko nabłyszczyć i ochronić stosujemy preparat do pielęgnacji i ochrony mebli woskowanych, który również należy nanosić miękką, bawełnianą ściereczką, po czym pozostawić go do wyschnięcia i w razie potrzeby zastosować kolejne warstwy. W ten sposób zabezpieczymy te meble nie tylko przed wilgocią, ale też przed zarysowaniami i brudem.
Jeśli na użytkowanym meblu pojawią się rysy, należy sięgnąć po specjalne preparaty do wypełniania rys. W przypadku malutkich rys wystarczy zwykły korektor, a w przypadku rys bardzo głębokich można sięgnąć po wosk, przy czym pamiętajmy o odpowiednim doborze koloru.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
194.146.*.* 2012.11.14 10:00
Przepiękne meble na pewno sobie takie sprawie niedługo do nowego domu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.